DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE PRO VŠECHNY GENERACE

11.09.2014 11:22

PRAHA 13. září 2014 – v sobotu od 10:00 do 18:00 hodin se uskuteční v Toulcově dvoře oslava dožínek spojená s jarmarkem. Můžete se těšit na příjemnou tradiční atmosféru plnou folklóru, tradic a řemesel. Malí i velcí návštěvníci uvítají pohádky a žongléry nebo možnost prohlédnout si zvířata našeho dvora či renesanční špýchar s gotickým sklepem.  

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE PRO VŠECHNY GENERACE

Sváteční atmosféru dotvoří v 15 hodin obřadný vjezd našňořeného žebřiňáku s koňmi a chasou do dvora. Letošní novinkou bude představení starého tance Česká beseda, který si návštěvníci budou moci sami vyzkoušet.

Včasné a zdárné sklizení úrody z polí do stodol bylo od pradávna důvodem k jásavé radosti. Oslava sklizně úrody patřila mezi nejvýznamnější lidové svátky. Všichni se radovali, že obilí je již pod střechou, živobytí na příští zimu je zajištěno a namáhavá práce na polích je konečně ukončena.

Slavnost dožínek pravidelně opakujeme také na Toulcově dvoře. Historický dvůr a barokní stáje se obléknou do gala a prostory zaplní řemeslníci a prodejci s vlastními výrobky. Návštěvníci si budou moci nakoupit krásné dárečky a zdravé pokrmy a ochutnat staročeské občerstvení. Během celého dne budou připravené tvůrčí dílny a pohybové hry, které nabídnou zájemcům spoustu zábavy a radosti. Mohou se těšit třeba na výrobu chlebových placek od vymlácení obilí cepem až po pečení na ohni či v peci, na výrobu papírového draka nebo na „trakařovanou“ – pohybovou hru pro celou rodinu.

 Letošní novinkou bude provedení České besedy – tance, bez kterého si starší generace neuměly představit žádné plesy, lidovou zábavu či jiné slavnosti, jako jsou třeba Dožínky. Tance, který se učíval v každých tanečních, jako nedílná součást všeobecného vzdělání. Postupem času upadal v zapomnění. Před dvaceti lety došlo k jejímu vzkříšení a Česká beseda se opět dostává do popředí zájmu tanečníků a povědomí u nás i v zahraničí. „A návštěvníci budou mít možnost se s Českou besedou seznámit u nás,“ zve Moravcová.

Na Dožínkách nikdy nesměla chybět hudba, dobrá nálada a bohatě prostřený stůl. Proto se i na Toulcově dvoře postarají o báječnou atmosféru rozliční muzikanti, divadélka a žongléři. Na hlavním pódiu se budou celý den střídat dětské i dospělé folklorní soubory.

„Dožínky byly vždy neopakovatelnou událostí roku. Začínaly již na poli. Když byla práce hotová, daly se žnečky do zdobení. Nejprve z posledních klasů a polního kvítí upletly pěkný veliký „dožínkový“ věnec pro hospodáře a malými věnečky si ověnčily hlavu. Poslední snop oblékly do starších ženských šatů a posadily jej na vyšňořený žebřiňák. Nakonec ozdobily hrábě a srpy. Za doprovodu muziky a zpěvu se vyjelo. Celou cestu se chasa radovala a výskala. Před vraty se zastavila a co se dělo dále, to uvidíte a uslyšíte, protože vyšňořený vůz přijede do dvora v 15:00 hodin“, láká k návštěvě Marie Moravcová.

 

Více informací o akci včetně podrobného programu naleznete na: http://www.toulcuvdvur.cz

Autor: TZ: Toulcův dvůr

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE 2013

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE 2013

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE 2013

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE 2013

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE 2013

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE 2013

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE 2013


Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 15.09.2019

Svátek má Jolana

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Teakový nábytek, mramor, lávove kameny - TOP TEAK

TOP TEAK - největší a nejrozmanitější nabídku nábytku a výrobků z teakového dřeva v České republice najdete v obchodech Teak Centrum Praha.


www.topteak.cz

BUSPRESS - internetový magazín o autobusech a dopravě

Internetový magazín BUSPRESS CZ provozuje společnost GREEN PEAR TIP, věnuje se problematice autobusové dopravy a autobusů samotných. Podporuje nové úsporné a ekologic

www.buspress.cz

Autobusy ISUZU - úsporné a spolehlivé

Moderní "midibusy" ISUZU, jsou nejlepším řešením ekonomické dopravy! Informace ISUZU najdete na stránkách www.isuzubus.eu  stránky provozuje GREEN&

www.isuzubus.eu

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu

 


www.sweb.cz

Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz