DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE PRO VŠECHNY GENERACE

11.09.2014 11:22

PRAHA 13. září 2014 – v sobotu od 10:00 do 18:00 hodin se uskuteční v Toulcově dvoře oslava dožínek spojená s jarmarkem. Můžete se těšit na příjemnou tradiční atmosféru plnou folklóru, tradic a řemesel. Malí i velcí návštěvníci uvítají pohádky a žongléry nebo možnost prohlédnout si zvířata našeho dvora či renesanční špýchar s gotickým sklepem.  

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE PRO VŠECHNY GENERACE

Sváteční atmosféru dotvoří v 15 hodin obřadný vjezd našňořeného žebřiňáku s koňmi a chasou do dvora. Letošní novinkou bude představení starého tance Česká beseda, který si návštěvníci budou moci sami vyzkoušet.

Včasné a zdárné sklizení úrody z polí do stodol bylo od pradávna důvodem k jásavé radosti. Oslava sklizně úrody patřila mezi nejvýznamnější lidové svátky. Všichni se radovali, že obilí je již pod střechou, živobytí na příští zimu je zajištěno a namáhavá práce na polích je konečně ukončena.

Slavnost dožínek pravidelně opakujeme také na Toulcově dvoře. Historický dvůr a barokní stáje se obléknou do gala a prostory zaplní řemeslníci a prodejci s vlastními výrobky. Návštěvníci si budou moci nakoupit krásné dárečky a zdravé pokrmy a ochutnat staročeské občerstvení. Během celého dne budou připravené tvůrčí dílny a pohybové hry, které nabídnou zájemcům spoustu zábavy a radosti. Mohou se těšit třeba na výrobu chlebových placek od vymlácení obilí cepem až po pečení na ohni či v peci, na výrobu papírového draka nebo na „trakařovanou“ – pohybovou hru pro celou rodinu.

 Letošní novinkou bude provedení České besedy – tance, bez kterého si starší generace neuměly představit žádné plesy, lidovou zábavu či jiné slavnosti, jako jsou třeba Dožínky. Tance, který se učíval v každých tanečních, jako nedílná součást všeobecného vzdělání. Postupem času upadal v zapomnění. Před dvaceti lety došlo k jejímu vzkříšení a Česká beseda se opět dostává do popředí zájmu tanečníků a povědomí u nás i v zahraničí. „A návštěvníci budou mít možnost se s Českou besedou seznámit u nás,“ zve Moravcová.

Na Dožínkách nikdy nesměla chybět hudba, dobrá nálada a bohatě prostřený stůl. Proto se i na Toulcově dvoře postarají o báječnou atmosféru rozliční muzikanti, divadélka a žongléři. Na hlavním pódiu se budou celý den střídat dětské i dospělé folklorní soubory.

„Dožínky byly vždy neopakovatelnou událostí roku. Začínaly již na poli. Když byla práce hotová, daly se žnečky do zdobení. Nejprve z posledních klasů a polního kvítí upletly pěkný veliký „dožínkový“ věnec pro hospodáře a malými věnečky si ověnčily hlavu. Poslední snop oblékly do starších ženských šatů a posadily jej na vyšňořený žebřiňák. Nakonec ozdobily hrábě a srpy. Za doprovodu muziky a zpěvu se vyjelo. Celou cestu se chasa radovala a výskala. Před vraty se zastavila a co se dělo dále, to uvidíte a uslyšíte, protože vyšňořený vůz přijede do dvora v 15:00 hodin“, láká k návštěvě Marie Moravcová.

 

Více informací o akci včetně podrobného programu naleznete na: http://www.toulcuvdvur.cz

Autor: TZ: Toulcův dvůr

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE 2013

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE 2013

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE 2013

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE 2013

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE 2013

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE 2013

DOŽÍNKOVÝ JARMARK V TOULCOVĚ DVOŘE 2013


Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 25.01.2020

Svátek má Miloš

Citát pro dnešní den

Jen proto, že Tě někdo nemiluje tak, jak bys Ty chtěl, neznamená, že Tě nemiluje, jak nejvíc umí.

Komerční sdělení

Teakový nábytek, mramor, lávove kameny - TOP TEAK

TOP TEAK - největší a nejrozmanitější nabídku nábytku a výrobků z teakového dřeva v České republice najdete v obchodech Teak Centrum Praha.


www.topteak.cz

BUSPRESS - internetový magazín o autobusech a dopravě

Internetový magazín BUSPRESS CZ provozuje společnost GREEN PEAR TIP, věnuje se problematice autobusové dopravy a autobusů samotných. Podporuje nové úsporné a ekologic

www.buspress.cz

Autobusy ISUZU - úsporné a spolehlivé

Moderní "midibusy" ISUZU, jsou nejlepším řešením ekonomické dopravy! Informace ISUZU najdete na stránkách www.isuzubus.eu  stránky provozuje GREEN&

www.isuzubus.eu

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu

 


www.sweb.cz

Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz