Tramvaj „Evička“ začala vozit cestující pražské MHD

07.02.2016 21:23

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) zařadil na začátku února do zkušebního provozu s cestujícími tramvaj EVO1. Tato první jednočlánková plně nízkopodlažní tramvaj, kterou DPP kompletně smontoval ve své Opravně tramvají, byla již od podzimu loňského roku testována bez cestujících.

Tramvaj „Evička“ začala vozit cestující pražské MHD

Tramvaj EVO1, jíž se přezdívá „Evička“, je v Česku první svého typu. Délkou 15 metrů je například oproti tramvaji 15T, která je v pražských ulicích běžně k vidění, poloviční. Tramvaj si od 1. února 2016 mohou nově v rámci zkušebního provozu vyzkoušet i cestující pražské MHD. Ve všední dny je převážně nasazena do provozu na linku č. 6, v sobotu na linku č. 5 a v neděli na linku č. 7. Svým netradičním bílo-žlutým nátěrem bude pro zájemce nepřehlédnutelná.

„Tento projekt naplňuje mou představu o tom, jakým směrem by se měla Praha v budoucnu ubírat, tedy cestou podpory inovací, vzdělání, vědy a výzkumu, hledání nových a chytrých řešení. Držím Evičce palce, aby zaujala potenciální zájemce, a třeba se s ní za pár let projedeme někde v zahraničí,“řekl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

„Evička, jak tramvaji říkáme, nyní jezdí ve zkušebním provozu s cestujícími. Kromě splnění všech technických parametrů nás bude zajímat především hodnocení od cestujících,“ uvedl Jaroslav Ďuriš, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

Tramvaj EVO1 má čtvery dveře, které umožňují rychlejší výstup a nástup cestujících. Předností nového prototypu je i klimatizace udržující stabilní teplotu v interiéru vozu. Vůz má kapacitu 30 míst k sezení a dalších 80 cestujících pojme na stání. Majitelem vozu je společnost PRAGOIMEX, která Dopravnímu podniku tramvaj zapůjčila.

Pražský dopravce se na vývoji tramvaje přímo podílel. Hrubá stavba prototypu byla dovezena na přelomu loňského roku z Aliance TW Team, obchodního sdružení firem PRAGOIMEX, Krnovských opraven a strojíren a VKV Praha, do pražských Opraven tramvají, kde proběhlo celkové zkompletování tramvaje, série úprav a prací včetně osazení elektrovýzbroje, lakování vnějších a vnitřních částí vozu, montáže klimatizace nebo položení podlahy a zasklení oken. Následovaly zkoušky součinnosti brzd, hlučnosti a vibrací a poté zkušební provoz bez cestujících v celkové délce 5 000 ujetých kilometrů.

Tramvaj bude v rámci zkušebního provozu vozit Pražany do konce srpna roku 2016. V případě, že o EVO1 následně projeví zájem některé z českých či zahraničních měst, Opravna tramvají DPP naváže další spolupráci s autory prototypu tramvaje a bude se podílet na sériové výrobě. S odkoupením tramvaje a jejím nasazením do pražského provozu DPP do budoucna nepočítá.

TZ: DPP

 

 

Autor: Zdeněk Nesveda

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 28.05.2020

Svátek má Vilém

Citát pro dnešní den

Kolikrát se rodiče obětují pro děti jen proto, aby jim to mohli vyčítat.

Komerční sdělení

Teakový nábytek, mramor, lávove kameny - TOP TEAK

TOP TEAK - největší a nejrozmanitější nabídku nábytku a výrobků z teakového dřeva v České republice najdete v obchodech Teak Centrum Praha.


www.topteak.cz

BUSPRESS - internetový magazín o autobusech a dopravě

Internetový magazín BUSPRESS CZ provozuje společnost GREEN PEAR TIP, věnuje se problematice autobusové dopravy a autobusů samotných. Podporuje nové úsporné a ekologic

www.buspress.cz

Autobusy ISUZU - úsporné a spolehlivé

Moderní "midibusy" ISUZU, jsou nejlepším řešením ekonomické dopravy! Informace ISUZU najdete na stránkách www.isuzubus.eu  stránky provozuje GREEN&

www.isuzubus.eu

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu

 


www.sweb.cz

Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz