BusPress - Nové preferenční pruhy v Praze, autobusy MHD a tramvaje pojedou rychleji

26.01.2016 19:22

Preferenční opatření pro veřejnou hromadnou dopravu jsou jedním z hlavních nástrojů pro zajištění vyšší rychlosti, plynulosti a spolehlivosti provozu tramvajových a autobusových linek, přičemž pomáhají v hl. m. Praze zachovat příznivý poměr mezi využíváním veřejné hromadné dopravy a individuální automobilové dopravy. Veřejnou dopravu nyní využívá při cestách po městě 57 % lidí, zatímco automobily jen 43 %.

BusPress - Nové preferenční pruhy v Praze, autobusy MHD a tramvaje pojedou rychleji

V roce 2015 se podařilo realizovat 3 km vyhrazených pruhů pro autobusy (například v ulicích Evropská, Strakonická, Na Padesátém nebo na Barrandovském mostě), na dalším 1 km je nově povolena jízda autobusů po tramvajových kolejích a vznikly společné zastávky pro autobusy i tramvaje (Petřiny, Bohemians, Vozovna Střešovice). Tramvajové tratě dostaly na 870 metrech podélné oddělovací prahy, které pomáhají zlepšovat průjezd tramvají kolizními místy. 

„Preference pro tramvaje byla nově nainstalována nebo vylepšena na 18 světelných křižovatkách, tedy ke konci roku 2015 již 76 % všech světelně řízených křižovatek v Praze upřednostňovalo tramvaje,“ uvádí náměstek primátorky hl. m. Prahy a radní pro oblast dopravy Petr Dolínek.

„Pro následující období jsme ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy vytipovali zřízení preference pro autobusy v 17 lokalitách a pro tramvaje ve 13 lokalitách. Tato opatření budeme prosazovat a realizovat v úzké spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy a Technickou správnou komunikací hl. m. Prahy,“ říká ředitel ROPID Petr Tomčík.

„Jedná se výběr lokalit, kde navržené úpravy po své realizaci mohou přispět k zásadnímu zlepšení plynulosti provozu tramvají a autobusů a zkvalitnit tak cestování po městě až statisícům cestujících,“ doplňuje Petr Dolínek.

„Pro nejlepší využití efektů preference jsou opatření účelně soustřeďována do preferenčních os, které definují úseky sítě místní komunikací s intenzivním provozem svazků důležitých linek. Zrychlení a zkvalitnění průjezdu vozidel veřejné dopravy v těchto úsecích bude mít výrazný pozitivní vliv na provoz velkého množství spojů,“ dodává Martin Šubrt, zástupce ředitele ROPID pro dopravu.

TZ: Magistrát HMP


Uveřejněno ve spolupráci s dopravním magazínem BusPress - WWW.BUSPRESS.CZ

Autor: Zdeněk Nesveda

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 13.07.2020

Svátek má Markéta

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Teakový nábytek, mramor, lávove kameny - TOP TEAK

TOP TEAK - největší a nejrozmanitější nabídku nábytku a výrobků z teakového dřeva v České republice najdete v obchodech Teak Centrum Praha.


www.topteak.cz

BUSPRESS - internetový magazín o autobusech a dopravě

Internetový magazín BUSPRESS CZ provozuje společnost GREEN PEAR TIP, věnuje se problematice autobusové dopravy a autobusů samotných. Podporuje nové úsporné a ekologic

www.buspress.cz

Autobusy ISUZU - úsporné a spolehlivé

Moderní "midibusy" ISUZU, jsou nejlepším řešením ekonomické dopravy! Informace ISUZU najdete na stránkách www.isuzubus.eu  stránky provozuje GREEN&

www.isuzubus.eu

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu

 


www.sweb.cz

Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz