BusPress - Autobus Mercedes – Benz CapaCity L - nejdelší Mercedes na světě testují v Praze

10.02.2016 14:38

BusPress 10.2. 2016. Na Letišti Václava Havla jsme byli svědky představení největšího evropského městského autobusu Mercedes – Benz CapaCity L, který měří úctyhodných 21 metrů a pojme až 190 cestujících. Autobus má zapůjčený Dopravní podnik hl. m. Prahy od německého výrobce EvoBus.

BusPress - Autobus Mercedes – Benz CapaCity L -  nejdelší Mercedes na světě testují v Praze

 

Nejdelší Mercedes na světě testují v Praze!

BusPress 10.2. 2016  Hlavním cílem bude ověřit vlastnosti nového velkokapacitního autobusu na vysoce frekventované lince 119 ze stanice metra Veleslavín na Letiště. Prezentační a testovací jízdy se uskuteční ve dnech 11. až 18. února. Pro veřejnost jsou určené bezplatné jízdy na lince 119 dne 14. února v hodinových intervalech od 12.50  do 18. hodin. Další součást testů obřího autobusu v Praze budou tzv. zátěžové jízdy bez cestujících, kde si dopravce bude ověřovat provozní parametry a technické parametry.

Součástí pondělního představení CapaCity byla také tisková konference, kde se k projektu možného využívání velkokapacitních autobusu vyjádřili představitelé zainteresovaných stran. Jedná se o téma, které jsme se na stránkách BusPressu zmínili již několikrát. Letiště Václava Havla zvyšuje přepravní kapacity a je nutné hledat nové objemově větší přepravní možnosti pro spojení s centrem. Ideální stav byl, kdyby konečná trasy A končila přímo v letištním terminálu, to však není úplně proveditelné v krátkém časovém horizontu.

Určitě je správné, hledání nové levnější varianty a tím je například také zmiňovaný osvědčený velkokapacitní MB CapaCity, významný představitel v dopravních systémech BRT (Bus Rapid Transit). CaPacity je důležité vnímat nejen jako osvědčený špičkový dopravní prostředek s více než dvanáctiletým vývojem, ale hlavně jakou součást vyspělého dopravního systému BRT s vysokou hodnotou v podobě jeho vysoce efektivního využití.

 O těchto vlastnostech se také zmiňuje Georg Kendlbacher, ředitel společnosti EvoBus Česká republika. Uvádí příklad z tureckého Istanbulu, kde podobných 250 autobusů MB CapaCity v systému BRT zcela nahradí metro a denně přepraví více než 600 000 cedujících. Georg Kendlbacher, dále hovoří také o mimořádných technických vlastnostech a garanci až 700 000 najetých kilometrů na zachování stálosti parametrů hnacího agregátu Mercedes – Benz EURO VI. Jako zajímavost uvádí vznik podstatné části autobusu MB CapaCity v Českém závodě EvoBus v Holýšově, kde vyrábí kompletní svařované kostry pro autobusy značek Mercedes a Setra určených pro evropský trh.

 Georg Kendlbacher představuje Mercedes CapaCity L poprvé v Praze, ale také v Česku a dále říká: „Prostřednictvím velkokapacitních autobusů lze snižovat objem dopravy ve městech, a tím také snižovat zátěž na životní prostředí. Moderní autobus CapaCity L nabízí unikátní velkokapacitní řešení pro extrémně vytížené linky, kde není možné zkracovat intervaly mezi spoji.“    

„ Co nejlepší spojení veřejnou dopravou na Letiště Václava Havla vnímám jako věc důležitou pro Pražany i návštěvníky našeho města. Není žádným tajemstvím, že zejména pokud mají cestující větší počet zavazadel, je pro ně v současnosti MHD až třetí volbou za vlastním vozem či taxi. To chceme postupně změnit. Velkokapacitní autobus vnímám jako zřejmě nejlepší přechodnou volbou, než bude vybudováno komfortní železniční spojení z centra,“ uvedl náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD)

„Je v zájmu cestujících pražského dopravního podniku dál zvyšovat kapacitu dopravy a komfort cestujících. Testováním velkokapacitního autobusu CapaCity získáme řadu provozních dat a praktických zkušeností, které budou využity při rozhodování o dalším postupu řešení dopravní obsluhy pražského letiště. Autobus svou délkou a kapacitou nemá obdoby v České republice.“ Uvedl Jaroslav Ďuriš, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

 „Se současnou kapacitou kloubových autobusů se dostáváme v letní letecké sezóně do svízelné situace, a jestli bude počet cestujících na letišti ještě přibývat tímto tempem, což by dle predikcí Letiště Václava Havla a vývoje z posledních let budeme muset řešit. Při dávat další autobusy na linku 119 už nemá smysl, v letní sezóně navazují její spoje ve Veleslavíně v podstatě na každé metro. Než jezdit od metra dvěma autobusy za sebou, je méně nákladné mít jeden dlouhý. Při správném výběru interiéru by pobral o více než 40 lidí, než dnešní kloubové na lince 119.“ Říká Petr Tomčík ředitel organizace ROPID.

„Zkvalitnění služeb v podobě větších a modernějších autobusů vnímáme jako velký krok dopředu. Především během letní sezóny je poptávka po autobusovém spojení do centra velmi vysoká, denně linka 119 přepraví i přes 15 tisíc našich cestujících. Letos navíc očekáváme nárůst cestujících přibližně o 5%, což se projeví i ve využití linky 119. Prostornější autobus s dostatečným prostorem pro zavazadla se stane nutností. Zároveň věříme, že podaří docílit také barevného odlišení autobusu operujícího na této lince, aby se výrazně zjednodušila orientace cestujících při přestupu.“ Řekl Václav Řehoř, předseda představenstva Českého Aeroholdingu.

 

BusPress cestu vývoje velkokapacitních autobusů Mercedes – Benz  CapaCity sleduje od prvopočátků, kdy se poprvé v roce 2004 objevil na scéně. Určitě se o výsledek testů, v souvislostech s dopravou na Pražské letiště budeme dále zajímat a vás také informovat.

Zdeněk Nesveda – BusPress

Zdroj:DPP    

 

Více o největším autobusu Mercedes, který se testuje v Praze se dočtete ZDE

Autor: Zdeněk Nesveda

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 13.07.2020

Svátek má Markéta

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Teakový nábytek, mramor, lávove kameny - TOP TEAK

TOP TEAK - největší a nejrozmanitější nabídku nábytku a výrobků z teakového dřeva v České republice najdete v obchodech Teak Centrum Praha.


www.topteak.cz

BUSPRESS - internetový magazín o autobusech a dopravě

Internetový magazín BUSPRESS CZ provozuje společnost GREEN PEAR TIP, věnuje se problematice autobusové dopravy a autobusů samotných. Podporuje nové úsporné a ekologic

www.buspress.cz

Autobusy ISUZU - úsporné a spolehlivé

Moderní "midibusy" ISUZU, jsou nejlepším řešením ekonomické dopravy! Informace ISUZU najdete na stránkách www.isuzubus.eu  stránky provozuje GREEN&

www.isuzubus.eu

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu

 


www.sweb.cz

Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz