Autismus: nadační fond Mi Mundo vyhlašuje dětskou soutěž ke dni autismu

29.03.2010 22:52

Už třetí rok i letošní 2. duben je celosvětově vyhrazen Světovému dni autismu. Nadační fond Mi Mundo se rozhodl přispět k informovanosti veřejnosti o autismu vyhlášením dětské výtvarné soutěže Nakresli písmenko – poznávej svět.

„Oficiálně jsme vznikli teprve letos a naše možnosti, jak pomáhat malým autistům, jsou zatím omezené. Přesto bychom chtěli využít dubnového dne autismu, abychom i my nějak přispěli těm, kteří to potřebují, a zároveň abychom dali vědět o problematice, která se týká desítek tisíc lidí,“ vysvětluje Perchta Kazi Pátá, ředitelka Nadačního fondu Mi Mundo.

Soutěž je jednoduchá: děti ve věku do deseti let mohou namalovat jakýkoli obrázek ilustrující libovolné písmeno abecedy (např. jablko pro J, pejska pro P a podobně). „Pomocí podobných obrázků se autistické děti učí poznávat svět,“ připomíná Pátá. Z došlých obrázků porota vybere nejzdařilejší dílka a jejich autory odmění knižními cenami. Soutěžní obrázky mohou děti zasílat až do 30. dubna na adresu Nadačního fondu Mi Mundo: Karmelitská 25, 118 00 Praha 1. Partnery soutěže je knihkupecký řetězec Kanzelsberger, nakladatelství Rebo Productions a polygrafická společnost Didot; mediálními partnery jsou týdeník Respekt a Český rozhlas.

Jen v Česku se ročně narodí asi čtyři stovky s některým typem poruchy autistického spektra, celkem zde žije na pětačtyřicet tisíc autistů. „Uvádí se, že celkem se autismus týká asi půl procenta populace,“ říká Perchta Kazi Pátá. „Náš nadační fond vznikl především na pomoc dětem v zemích třetího světa, kde jsou jejich rodiče odkázáni prakticky sami na sebe bez odborné pomoci. Chceme být ale aktivní také v Česku a využít zdejších zkušeností,“ dodává ředitelka fondu.

Nadační fond Mi Mundo (Můj svět) zaregistrovalo ministerstvo vnitra letos v lednu. V současnosti již fond navázal první kontakty v Mexiku a Brazílii. Zakladatelka fondu Pátá má s autismem značné zkušenosti: jeden z jejích synů je sám autista – z jejích zkušeností  již vznikly dvě knihy.

* * *

Mi Mundo je mezinárodní nadační fond na pomoc dětem s poruchami autistického spektra a mentální retardací. Naše pomoc směřuje do zemí třetího světa, kde žijí tito lidé bez jakékoli odborné pomoci. Zajišťujeme adekvátní vzdělávací program pro děti s poruchami autistického spektra a mentální retardací; školení pro pedagogy, asistenty a rodiče. Pomáháme s budováním speciálních škol a mateřských školek. Více informací najdete na www.autismo-mimundo.com.

 Nadační fond Mi Mundo

Karmelitská 373/25
CZ 118 00 Praha 1
Europe

+420 608 07 55 13

www.autismo-mimundo.com
mimundo@autismo-mimundo.com

perchtakazipata.autismus
@seznam.cz
číslo účtu: 234448094/0300
IBAN: CZ 66 0300 0000000234448094

 

Autor: Zdeněk Fekar

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 19.07.2024

Svátek má Čeněk

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz