Tropičtí motýli startují ! Podeváté Fata Morgana plná exotické něhy

04.04.2011 12:49

Když Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji uspořádala v červnu 2004 (u příležitosti otevření skleníku Fata Morgana) první Výstavu tropických motýlů, možná nikdo netušil, že vzniká tradice, která do Troje ročně přiláká desítky tisíc návštěvníků, a to během jediného měsíce!... I když kurátorka akce RDNr. Eva Smržová dnes, s odstupem téměř 7 let tvrdí: „Mně bylo hned jasné, že se té akce jen tak nezbavíme!“

Motýli startují

(Vývoj návštěvnosti Výstavy tropických motýlů: r. 2004 – 57.726, r. 2005 – 41.120, r. 2006 – 41.614, v r. 2007 byly výstavy dvě – celkem 54.764, v r. 2008 – 34.216, v r. 2009 - 31.586, v r. 2010 – 33.037 návštěvníků – pozn. TM)

Takže na co letos lákáme návštěvníky?

Tropičtí motýli: 5. duben - 1. květen 2011, BZ Troja – skleník Fata Morgana, út – ne 9 – 18 h , na Velikonoční pondělí - tedy 25.4. - též otevřeno!!!

- Velkou atrakcí je líhnutí motýlů z kukel, které k nám v pravidelných zásilkách přicházejí, a to po celou dobu trvání výstavy, z motýlí farmy v anglickém Stratfordu nad Avonou.

- Motýli pestrých barev a krásných tvarů se v přírodě vyskytují v Africe, na Kanárských ostrovech, Filipínách, v Thajsku, Malajsii, ve Střední a Jižní Americe.

- I letos budou velkou atrakcí ptakokřídelci, kteří patří mezi největší denní motýly světa. Jedná se o vzácné druhy, ovšem díky skvělé spolupráci s motýlí farmou je můžeme vidět i v Praze.
- Ozdobou budou zcela jistě vzácné druhy otakárků, které se v Troji představí úplně poprvé...

 Je-li libo několik dalších zajímavostí, jsou zde:

Motýl patří do skupiny hmyzu s tzv. dokonalou přeměnou - jeho vývojový cyklus má 4 stádia: vajíčko – housenku – kuklu – dospělce. Kukly se dostanou do trojské Botanické zahrady přibližně za 12 hodin. Pak čeká pracovníky několikahodinová piplavá práce. Každou kuklu je třeba opatrně zbavit vláken vaty. V přírodě si housenky denních motýlů těsně před zakuklením upředou vlákno - tzv. opasek, kterým se pevně přichytí k podkladu, opoře. Při líhnutí motýla z kukly se tak může vší silou opřít a z kukly se snadno dostane. Někteří noční motýli např. martináči si před zakuklením předou dokonce kokony, které chrání kuklu před napadením. Některé kokony se podobají krajkám.

Ve vyhřívaných vitrínách s vysokou vzdušnou vlhkostí kukly brzy dokončí přeměnu a nastává napínavý okamžik, kdy z kukly vylézá motýl. Na počátku má do krásy dost daleko, zmačkaná křídla a tlustý zadeček nevypovídají nic o budoucím půvabu. Motýl musí „napumpovat“ do křídel lymfu, aby se napnula a počkat až křídla ztvrdnou. Posléze přebytečnou tekutinu vyloučí a na lehoučkých křídlech odlétá mezi rostliny. Motýlům se ve skleníku dobře daří (pokud je nezničí neopatrný či bezohledný člověk). Občas můžete pozorovat jejich páření. Zakrátko nacházíme i vajíčka motýlů. Motýli ve skleníku mají k dispozici spoustu potravy. Na krmítcích najdou roztok cukru, banány a další ovoce. Mnozí ale dávají přednost květům. Tropičtí otakárci tvoří ozdobu výstavy. Ve skleníku uvidíte drobné druhy velikosti odpovídající našim druhům a „obry“ s rozpětím křídel kolem 15 cm.

Výstava tropických motýlů představí během svého trvání (4 týdny) celkem zhruba 5.000 kusů 50 druhů motýlů. Jsou mezi nimi rekordmani ve velikosti (nejmenší, nejmenší) i rychlosti (ten nejrychlejší „to umí“ za více než 60 km/h)... Ale o tom až příště!

Více informací: www.botanicka.cz

Autor: TZ: Botanická zahrada

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 19.07.2024

Svátek má Čeněk

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz