Jan Kaplický - Výstava v Centru současného umění DOX 16.4.- 2.8.2010

16.02.2010 22:31

Výstava bude nejobsáhlejší přehlídkou díla tohoto předního českého, nedávno zesnulého architekta.

 Obchodní dům Selfridges v Birginhamu

Proslavil se dvěma ikonickými stavbami, jimiž jsou Media Centre, Lord's Cricket Ground v Londýně a obchodní dům Selfridges v Birginhamu.  České veřejnosti je však známý především svým vítězným návrhem ze soutěže o Národní knihovnu a následnou kontroverzí.

Výstava se otevře současně s premiérou filmu o architektově životě

Adresa výstavních prostor:
DOX Centrum současného umění
Osadní 34, Praha 7, 170 00

Recepce: +420 774 145 434

Otevírací hodiny:
Po:        10.00 – 18.00 h
Út:         zavřeno
St - Pá:  11.00 – 19.00 h
So - Ne: 10.00 – 18.00 h

Prostory centra DOX jsou bezbariérové

Tisková zpráva DOX - Praha 15.4. 2010

Výstava JAN KAPLICKÝ – VLASTNÍ CESTOU v Centru současného umění DOX v Praze mapuje život a dílo českého architekta Jana Kaplického, který strávil většinu svého profesního života ve Velké Británii. Jak svědčí jméno Future Systems, které si Kaplický zvolil pro své studio, budoucnost byla pro jeho tvorbu ústředním tématem i v době, kdy to přestalo být populární. Koncept výstavy je pojat jako cesta časem, kdy divák má možnost sledovat na konkrétních instalacích vývoj práce Jana Kaplického i jeho nevšední životní příběh.

Na ploše více než 700 m2 je vytvořen monumentální prostorový labyrint nesoucí stovky metrů grafických instalací dokumentující většinu projektů Jana Kaplického a jeho studia FUTURE SYSTEMS. Vystaveno je rovněž 60 architektonických a vývojových modelů na stolech speciálně navržených pro tuto výstavu. Měřítko modelů začíná od malých designérských návrhů (například šperky ve velikosti 10cm) až po architekturu mrakodrapů (velikost modelu až 1.5m). Součástí expozice jsou také projekce představující Kaplického přednáškovou činnost, návrhy módy a zásadní inspirační zdroje jeho tvorby. Celková koncepce výstavy je založena na využití pro Kaplického typických tvarových a barevných schémat. Organické tvary, barevný gradient vnitřní fasády a podlahové krytiny evokují komplexní prostředí Kaplického vizuálního světa.

Výstava vznikla pod vedením architektky Evy Jiřičné ve spolupráci s Centrem současného umění DOX, Eliškou Fuchsovou Kaplický, AI DESIGN, LN DESIGN a ALBA DESIGN PRESS.

 

O Janu Kaplickém Eva Jiřičná

Jan Kaplický se narodil v roce 1937 v Praze. Oba rodiče byli umělci: otec Josef byl sochař, malíř, architekt a grafik, jeho matka Jiřina ilustrovala s neuvěřitelnou trpělivostí a smyslem pro detail knihy o botanice.

Jan zažil jak okupaci Československé republiky Hitlerovou armádou, tak diktaturu komunismu a následnou okupaci Sovětskou armádou v roce 1968. Odchod do Anglie těsně po invazi znamenal
převratnou změnu v jeho životě.

Ač byl naprosto neznámý emigrant, záhy se mu podařilo získat zaměstnání u nejdůležitějších architektonických firem té doby: Denys Lasdun and Partners, Piano and Rogers Architects a Foster Associates.  Jeho první pokusy o zapojení se do anglické architektonické scény tedy uspěly velmi brzo po příjezdu. Byly to publikace jeho projektů a fotomontáže, které mu posléze
udělaly jméno po celém světě.

Při svém krátkém působení u firmy Louis de Soissons Partnership poznal Davida Nixona a založil s ním privátní firmu Future Systems. Později David Nixon odjel do Los Angeles, kde hodlal pracovat pro NASA jako architekt-designér, a partnerkou Future Systems – i Kaplického partnerkou v osobním životě – se stala Amanda Levete, s níž v roce 1995 měl
syna Josefa, pojmenovaného po dědečkovi.

Následovalo neobyčejně úspěšné období vyhraných soutěží a realizací. První významnou budovou se stalo mediální centrum na stadionu Lord´s Cricket Ground, za něž dostaly Future Systems prestižní Stirlingovu cenu. Další významnou realizací je budova obchodního domu Selfridges v Birminghamu, kterou časopis The Independent zařadil do
seznamu nejvýznamnějších moderních staveb světa.

Během natáčení biografického filmového portrétu, který měl premiéru roku 2004, poznal Jan Kaplický producentku Elišku Fuchsovou a v roce 2007 se s ní oženil. Téhož roku vyhrál soutěž na projekt Národní knihovny v Praze a dostal čestný doktorát od VŠUP, kde před mnoha lety sám studoval. V den, kdy se manželům Kaplickým narodila dcera
Johanka, 14. ledna 2009, věhlasný architekt zemřel.

Práce Jana Kaplického byly vystaveny na osmdesáti expozicích po celém světě: v Royal Academy v Londýně, na Bienále v Benátkách, Trienále v Milánu, dále na výstavách architektury v Číně, Tokiu, Hong Kongu, Los Angeles, San Diegu a jinde. Přednášel ve více než pětadvaceti zemích a zúčastnil se pracovních sympozií na četných univerzitách.

O Janu Kaplickém bylo napsáno třináct knih. Sám vydal několik publikací osobních postřehů a názorů. U nás vyšly: Album, Sketches a Česká inspirace.

Během posledních pětadvaceti let v Anglii obdržel čtyřicet sedm ocenění včetně druhé ceny za Národní knihovnu v Paříži, první ceny Royal Academy of Arts za Stonehenge Visitors Centre a první ceny v mezinárodní soutěži za Národní knihovnu v Praze. Jan Kaplický je považován za jednoho z vizionářů moderní architektury.


Partneři Centra DOX: 
Zdeněk Bakala, Hlavní město Praha , TECHO, a.s., POSTER INFINITY s.r.o.
Program Centra DOX se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR

Partner výstavy:
DIRECT Pojišťovna, a.s.

DIRECT Pojišťovna je dynamická a inovativní pojišťovna – to jsou atributy, které zcela platí i o unikátních stavbách Jana Kaplického. S touto klíčovou postavou moderní architektury DIRECT Pojišťovnu však pojí více: obchodní dům v britském Birminghamu, který Jan Kaplický vytvořil a který se stal ikonickou stavbou přelomu tisíciletí, pojistila její mateřská společnost britská RSA Insurance Group Plc. RSA, která se pyšní 300letou historií své produkty a služby dnes nabízí ve více než 130 zemích světa a má více než 20 milionů zákazníků.

DIRECT Pojišťovna vstoupila na český trh 21. května 2007 s přímým prodejem autopojištění. Nejdříve nabízela povinné ručení, které v srpnu 2007 doplnila o havarijní pojištění. V dubnu 2009 rozšířila portfolio svých produktů o pojištění majetku a odpovědnosti občanů. Vlastníkem DIRECT Pojišťovny, a.s. se v červnu 2009 stala britská pojišťovací skupina RSA Insurance Group Plc.

Sponzoři výstavy:
HAVEL & HOLÁSEK, s.r.o., Vitra koncept, s.r.o., Galerie Zdeňka Sklenáře,
Mazda Motor ČR

Podporovatelé výstavy:
CMC architects, a.s. , Cigler Marani Architects, a.s., Resort Living s.r.o.
LIGLASS, a.s.

Mediální partner Centra DOX:
Hospodářské noviny

Mediální partneři výstavy:
XANTYPA, Český rozhlas 1 RADIOŽURNÁL, REFLEX

Doprovodné programy probíhají každé pondělí a čtvrtek. Více informací na www.doxprague.org.
 

KONTAKTY:
Centrum současného umění DOX
Adresa kanceláře
Vojtěšská 8, 110 00 Praha 1
T: +420 224 930 927
E: info@doxprague.org nebo media@doxprague.org

Adresa výstavních prostor
Poupětova 1a, 170 00 Praha 7
www.doxprague.org

Otevírací hodiny
Po: 10–18
Út: zavřeno
St až Pá: 11-19
So a Ne: 10–18

www.facebook.com/DOXPrague.cz
www.doxprague.org

 

Autor: DOX

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Jan Kaplický - Výstava v centru současného umění DOX

Jan Kaplický (Chobotnice) budova Národní knihovny Praha


Buďte první kdo okomentuje tento tip

 
Chobotnice v Brně
I když v Praze knihovna neprošla, je možné že se u nás přeci jenom (sic ve zmenšené podobě) bude stát. Pokud se toto realizuje bude to bomba!! http://www.refreshyourworld.cz/navrh-zastavky/brno-brechtova/1391
Eliška D.
21.05.2010 16:08
KAPLICKÝ
BYLA BY TO KRÁSA-A DOUFÁM,ŽE NOVÁ VLÁDA ZREALIZUJE I BEZ PAROUBKA, CO JE LOGICKÉ A SPRÁVNÉ
LADKA
23.07.2010 20:00

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 19.07.2024

Svátek má Čeněk

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz