Mincovna vyrazila nový svatováclavský dukát

22.12.2009 06:40

Praha 21. prosince (PROTEXT) Vzácnou novinku, legendární svatováclavský dukát, uvádí v těchto dnech na český numismatický trh společnost Zlaté mince-numismatika. Dukát se svatým Václavem slavil velké úspěchy už za dob první Československé republiky a mezi sběrateli je dodnes vysoce ceněn.

Věříme, že tato zlatá medaile, připomínající hlavního patrona české země, udělá radost nejen odborníkům, ale také všem, kdož se sbíráním vzácných mincí a medailí teprve začínají,“ uvedl Jaroslav Tomanec ze společnosti Zlaté mince-numismatika.

Návrh pro českou korunu

Nový Svatováclavský dukát razí Česká mincovna podle předlohy akademického sochaře a medailéra Vladimíra Oppla. Zajímavostí je, že prvotní návrh lícní strany, který umělec zpracoval již v roce 1993, byl původně určen pro českou oběžnou korunovou minci. „Líc zobrazuje profil svatého Václava v přilbici, který je nyní nově doplněn o dvojité písmeno W,“ popsal autor Vladimír Oppl. Rub dukátu zdobí meč v kříži s ústředními heraldickými motivy českých zemí: orlicí a dvouocasým lvem. Okraj kopíruje nápis: NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM NI BUDOUCÍM.

Pouze v omezeném počtu

Svatováclavský dukát je ražen v přísně limitované sérii. V luxusním provedení proof, sběrateli nejvíce hodnoceném, je počet limitován pouhými pěti sty exempláři. V provedení označovaném jako běžná kvalita, jich pak Česká mincovna vyrazí 3000 kusů.

Návrat k tradici

Svatováclavské dukáty byly první zlaté mince Československa. Šlo o obchodní mince, které stejně jako medaile neměly stanovenu nominální hodnotu. Vydání prvního svatováclavského dukátu se setkalo s velkým zájmem československé veřejnosti a jen těch nejmenších, jednodukátů, bylo v letech 1923-1939 prodáno na čtyři sta tisíc! V období ohraničeném lety 1929-1939 byla ražba rozšířena i o větší 5ti a 10ti dukáty. Tyto ražby získaly oblibu po celém světě, a tak není divu, že se svatováclavské dukáty razily pro účely mezinárodního obchodu i v roce 1951.

V roce 1923 se dukát se svatým Václavem prodával za tržní cenu 120 korun a byl oblíbeným dárkem k nejrůznějším příležitostem. Dnes se cena těchto historických mincí pohybuje od 6000 do 9000 Kč, dle zachovalosti a ročníku. Ty nejvzácnější se pak dají získat pouze dražbou na aukcích.

Autor: zne

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 19.07.2024

Svátek má Čeněk

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz