Glass Excellence V. - Andrej Jančovič (SK) - Geometria

24.05.2013 09:34

Pražská galerie českého skla již druhým rokem pořádá pravidelná setkání Glass Exellence ve sklářském umění, která jsou celoročním programem výstav spojených s vernisáží a debatou se sklářskými tvůrci. Glass Excellence vznikl z touhy autorů, návštěvníků, teoretiků a příznivců skla po neformálním pravidelném setkávání a seznamování se s díly mladých či již zkušených sklářských umělců. Pražská galerie českého skla tak funguje jako živé centrum, kde se nejen vystavuje umělecké sklo, ale je také místem, které podporuje sklářskou tvorbu.

Glass Excellence V. - Andrej Jančovič (SK) - Geometria

V. Glass Excellence

Dne 4. června 2013 od 18h proběhne vernisáž mladého sklářského designéra  Andreje Jančoviče (SK), který byl oceněn třetím místě na soutěžní výstavě Stanislav Libenský Award 2012 za dílo Inside z cyklu Geometria. V PGČS  představí na samostatné výstavě Geometria výběr prací z vysokoškolského studia, stejně jako svou současnou tvorbu. Jedná se hlavně o tavené plastiky z barevného i optického skla.

Ve své práci se autor zaměřuje na primární manipulaci s prostorem a hmotou skla. Právě sklo je materiál, se kterým umožňuje práci se světlem. Filtrovat, rozptýleně propouštět nebo transformovat světlo do škály barevného spektra. Tvarová jednoduchost a redukce výrazových prostředků umocňuje výslednou podobu skleněných plastik, které jsou jasně geometricky určeny. Vyzdvihuje tak obrysovost a kontury tvaru. Jednotu mezi hmotou a prázdným prostorem. Výrazný je kontrast barevného skla v kombinaci s optickým bezbarvým sklem. Zakomponování optického skla dodává objektu větší vizuální proměnlivost a dynamiku. Kontrast mezi lesklým a matným povrchem, zvýrazňuje pomyslnou hranici mezi vnějškem a vnitřkem objektů.

Záměrem tvůrce bylo vytvořit sérii objektů, které pracují s geometrickým tvaroslovím nacházejícím se ve formálních hranicích kostky, jak konkrétního trojrozměrného objektu. Objekty samy manipulují se vztahy v prostoru a vzájemným působení dvou a více prvků – objektů v rámci kompozice. Znázorňují elementární prostorové vztahy mezi prvky, které jsou formálně ohraničené kubickou formou.

„Prostor přikrytý skořepinou krychlového tvaru. Prostor, interval mezi elementy, skupina prvků vymezující prostor, propouštějící světlo do svých útrob, nakládající s barvou a průhledností skla. Na druhé straně staticky uzavřené krychlové formy. Uzavřené ve smyslu nikoliv plné, nepřístupné hmoty, ale provzdušněné a odlehčené, která ohraničuje a vymezuje svůj prostor“ komentuje svou  tvorbu Andrej Jančovič, absolvent ateliéru sklářského výtvarnictví u Mgr. art. Patrika Illa na Vysoké škole výtvarných umení v Bratislavě.


Pražská galerie – kontakt:

Pražská galerie českého skla, Bartoškova 26, Praha 4 - Nusle, www.PrazskaGalerie.cz
www.facebook.com/StanislavLibenskyAward
www.facebook.com/CeskeSklo
e.dryjova@praguegallery.com

Autor: Eva Dryjová

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Andrej Jančovič (SK) - Geometria

Andrej Jančovič (SK) - Geometria

Andrej Jančovič (SK) - Geometria

Andrej Jančovič (SK) - Geometria

Andrej Jančovič (SK) - Geometria

Andrej Jančovič (SK) - Geometria

Andrej Jančovič (SK) - Geometria


Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 22.10.2019

Svátek má Sabina

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Teakový nábytek, mramor, lávove kameny - TOP TEAK

TOP TEAK - největší a nejrozmanitější nabídku nábytku a výrobků z teakového dřeva v České republice najdete v obchodech Teak Centrum Praha.


www.topteak.cz

BUSPRESS - internetový magazín o autobusech a dopravě

Internetový magazín BUSPRESS CZ provozuje společnost GREEN PEAR TIP, věnuje se problematice autobusové dopravy a autobusů samotných. Podporuje nové úsporné a ekologic

www.buspress.cz

Autobusy ISUZU - úsporné a spolehlivé

Moderní "midibusy" ISUZU, jsou nejlepším řešením ekonomické dopravy! Informace ISUZU najdete na stránkách www.isuzubus.eu  stránky provozuje GREEN&

www.isuzubus.eu

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu

 


www.sweb.cz

Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player Stáhnout Adobe Flash player

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz